Category: Technology

פודקאסט חדשות הטכנולוגיה - אהוד קינן ושחר שושן מפרשים את חדשות הטכנולוגיה של השבועיים האחרונים, ולא שוכחים לרגע להתלונן על דברים חסרי משמעות

ישראל מצוינת במיקום של זכויות יוצרים [118]

October 22, 2017

שיתוף המיקום בוואטסאפ הוא צרת נימוסים, מנכ״לים של חברות אוהבים את ישראל ולמי שייכת מוזיקה שיצר מחשב?

 

 

 

מנכל ביקר בישראל ולא תאמינו מה הוא אמר

תקראו באופן אקראי חלק מהכותרות הללו. כל מנכל של כל חברה שדורך פה אומר איזה גאונים הישראלים וכמה כיף שיש פה ישראלים גאונים ואומת הייטק. וזה אחלה. וזה מחמיא. ובמידה מסוימת זה אולי נכון למרות שאיך מודדים את זה? לפי מספר אקזיטים? לפי היקף כולל של סכום מכירות אקזיטים? לפי מספר יוזרים של מוצרים ישראלים?

 

לא יודע. זה לא משנה. יש פה אחלה סטארטאפים ואחלה טכנולוגיה. ומנכלים לא סתם מבזבזים זמן. אם באו לפה, זה כי זה יעזור לקדם את העסק שלהם. אבל על כך הרבה מחמאות , זה כבר מתחיל להישחק. מי אשם? הנימוס העסקי המזוייף מצד אחד, והרצון העיתונאי לכותרת שיש בה את המילה ישראל מצד שני. כתבים לא ילכו לאירוע של מנכל חשוב ויגידו ״הוא לא אמר שום דבר קונקרטי בעל משמעות מיידית״.

וואטסאפ תאפשר לעקוב אחריך

כבר עכשיו יש כפתור בוואטסאפ שלוחצים עליו ואז זה משתף את המיקום שלנו בזמן אמת. אווו איזה פחד! יעקבו אחרי לכל מקום וימכרו את זה למפרסמים ולאף בי איי. לא מספיק שמאזינים לי?אז בואו רגע ננשום ונבין למה זה לא נכון ולא ממש מפחיד ובו זמנית כן מדאיג אבל מסיבות אחרות. קודם כל לא ממש מאזינים לכם אבל עזבו רגע.

היי. בוקר טוב. מה נשמע? האפליקציות הגדולות כבר איזה עשר שנים עוקבות אחריכם, מציגות לכם פרסומות לפי מיקום, ואפילו שומרות את המידע. ידעתם שגוגל יודעת להזכיר לכם איפה חניתם, ואפילו איפה הייתם לפני שנתיים? אמיתי. תגגלו גוגל טיימליין ותראו. כנראה שרובכם לא ידעתם, אלא אם קראתם איזו כתבה מבהילה והסיטרית על זה שזה קיים ואיך מכבים את זה. גם לחברות הסלולר יש מידע שאמור להיות אנונימי. אבל הן מוכרות אותו בשביל לדעת כנה אנשים הגיעו להופעה או הפגנה. את זה אי אפשר לכבות. צריך פשוט לצאת בלי טלפון מהבית.

דווקא הפיצ׳ר הספציפי זה בוואטסאפ מוצפן, או ככה מבטיחים לנו, והמיקום שלי חחח רק למי שאני רוצה. אז זהו שיש איתו בעיה אחרת והיא בעיה של נימוסים. תחשבו רגע איזה עצבים יש לכם על מישהו שיש שני וי כחולים או שהוא נראה לאחרונה לפני שתי דקות. איך הוא מעז לא לענות לכם. איזה מין חרא של בן אדם אתה שאתה מסנן אותי? מי שיצר את הנורמה הזאת שבן אדם חייב כל רגע לענות אם הוא ראה את ההודעה זה וואטסאפ.

כן נו, טכנית אפשר לכבות את זה. אבל אז אני יוצא עוד יותר סנוב. איך אני מעז להסתיר אם קראתי הועדה או לא? ויותר מזה, הרי אם אני מכבה אני לא יכול לראות אחרים. זה נשמע ממש טכני אבל יש איזה מישהו בוואטסאפ שתיכנן בדיוק איך זה יהיה והוא עכשיו יושב וצוחק עלינו. ממש כמו הסכסכן מהכיתה יו, יו מה איציק אמר עליך לא הייתי מוותר.

זה בול אותו דבר עם השיתוף מיקום . מישהו ישאל איפה אני. חברים שקבעתי אילם לצאת. הבוס שלי. בת הזוג. אני יכול או ללחוץ ולשתף בכל שניה נתונה איפה אני, או לצאת החרא שמסתיר מהחברים משהו. כי שיקרתי. כי אני לא באמת בדרך והאוטובוס איחר.

וואטסאפ, גוגל פייסבוק וכולן מחסלות את הפרטיות שלנו, אבל לא בשביל לקבל אותה לעצמן, אלא בשביל לסכסך.

 

למי שייכת מוזיקה שיצרה מחשב

לפני שלוש שנים אביב מזרחי חברנו הלך לטעום מנות שהגה ווטסון, מחשב העל של IBM שהוא יישות בינה מלאכותית שיודעת ללמוד הרבה דברים חדשים ואז ליישם אותם. בבישול, נכון ל-2014 הוא לא היה מדהים.

אבל הוא התקדם מאז, ולמד, בין שאר המעלות שלו, להלחין מוזיקה. ן. ווטסון פשוט למד את העקרונות של המוזיקה, והמתטיקה שמאחוריהן, ממש מה שלומדים בבתי ספר מקצועיים למוזיקה, ועכשיו הוא מלחין בעצמו. לפני שנה הצוות שחקר ופיתח את יכולות ההלחנה, העלה מספר דוגמאות לרשת ואתם יכולים לשמוע אותן כאן.

הכלי, לפי איי בי אם, מיועד לעזור למלחינים להתגבר על בלוק כתיבה. הוא פשוט יודע לכתוב בכלים שונים וסגנונות שונים מהתחלה שמנגנים לו (או מזינים לו בקובץ מידי). ואז – למי שייכת היצירה? האם היא שייכת לאדם שנתן השראה לווטסון, למחשב בעצמו, או לאף אחד – כי מחשבים לא יכולים להחזיק בזכויות יוצרים? זה הצד השני של המטבע של מי אשם בתאונת דרכים של רכב אוטונומי (ואגב, מוביליי הודיעה לפני סוף השבוע שהציגה מודל מתמטי לפיו הרכב שלה *אף פעם* לא יהיה אשם בתאונה מול גורם אנושי.

הדיון הזה על המוזיקה עלה בפאנל השבוע שבו השתתפה אליזבת' טרנזיר, מנהלת Thinklab של IBM, ואמרה שהיא לא עורכת דין ושזו לא עמדה רשמית של החברה, אבל לפי דעתה זה שייך ליוצר. האמת? אין לזה תשובה כי החקיקה בעולם לא בדיוק התכוננה למצב שבו מחשב ייצור משהו, ואנחנו יכולים להמשיך בדיון תאורטי בזמן שאנחנו מבינים שאנחנו בתקופה שגם ככה מאוד קשה לאכוף זכויות יוצרים.

המלצה בדקה

אהוד על פודקאסט טכנולוגיה חדש שאנחנו מאחלים לו בהצלחה! עושים טכנולוגיה מבית היוצר של רן לוי. מנחה אותו ארנון זמיר ויש בו אורחים מתחלפים.

https://www.ranlevi.com/category/podcasts/osim_tech_category/

שחר ממליץ על הסרט One Of Us בנטפליקס המדבר על הקהילה החסידית בברוקלין מנקודת מבטם של אלו שניסו לצאת ממנה.

 

The post ישראל מצוינת במיקום של זכויות יוצרים [118] appeared first on Low Battery.