Category: Technology

פודקאסט חדשות הטכנולוגיה - אהוד קינן ושחר שושן מפרשים את חדשות הטכנולוגיה של השבועיים האחרונים, ולא שוכחים לרגע להתלונן על דברים חסרי משמעות

ווינדוס לא תעשה תאונה בסי.אי.אס - 052

July 3, 2016

לא חייבים להתקין ווינדוס 10, הרוג בתאונה של רכב אוטונומי, ובכירי CES מגיעים לישראל

 

הרכב האוטונומי של מרצדס והתאונה הקטלנית של טסלה

הרכב האוטונומי ביותר הושק בישראל: חברת מרצדס השיקה בישראל את ה-E-Class – רכבי יוקרה מפוארים המכילים יכולת בלימה ומעבר בין נתיבים באופן אוטונומי לגמרי, וללא צורך בהתערבות הנהג.

הסדרה שמכילה שלושה דגמים, שאגב, מתחילה ב-465 אלף שקל, מכילה שתי מצלמות תלת ממד ומכ"מ הממפה את הסביבה של הרכב עשרות פעמים בשנייה ומאפשר לנהג להחליף נתיבים אוטומטית על ידי איתות בלבד, ואף חנייה אוטומטית.

נכון לעכשיו השירות המאפשר נהיגה דרך הסמארטפון במהירות נמוכה למטרות חנייה, אינה זמינה בישראל בגלל שהשרת המאובטח היחידי קיים כרגע רק במערב אירופה ועוד לא הוקם שרת שכזה בישראל או באזור המזרח התיכון.

על פי החברה, הרכב מסוגל לנהוג בעצמו בכל כביש סלול, כולל כאלה שאין עליהם כל סימן דרך, אך מגבלות רגולטוריות מגבילות את התפקוד האוטונומי של הרכב. לדבריהם, ברגע שתקנה שכזו תאושר, יידרש עדכון תוכנה פשוט והרכב יהיה מסוגל לנהוג בעצמו.

בתוך כך, השבוע פורסם כי ג'ושוע בראון נהרג ברכב הטסלה S שלו, כשלא הוא ולא הרכב הצליחו להבחין בנגרר לבן על רקע השמיים הבהירים, ונכנסו בו עם הרכב. בגלל הבדלי הגבהים, החלק העליון של הרכב נמעך על ידי הנגרר, מה שהוביל למותו של בראון. על פי המשטרה, הוא נמצא ברכבו כשהסרט הארי פוטר עדיין מתנגן.

טסלה S - מתוך אתר החברה

חברת טסלה אישרה כי היא מכירה בכך שבראון הפעיל את מצב הטייס האוטומטי והזכירה כי על הנהג להיות מוכן לתפוס פיקוד בכל רגע, ושמדובר בבטא ציבורית בלבד. על פי החברה, מופיעה הצהרה בכל פעם מחדש כשמפעילים את מה שהם קוראים לו "הטייס האוטומטי", כשהרכב בודק כל הזמן שנהג מחזיק את ידיו על ההגה.

בראון הוא האדם הראשון שנהרג בזמן שנסע ברכב הנוהג אוטונומית ומותו ועצם קיום התאונה, יוכלו להביא לעיכוב משמעותי בכניסת הטכנולוגיה של הציבור הכללי, אך ייתכן שגם תיהפך לבטוחה יותר. השאלה הנשאלת היא האם אפשר להמנע מתאונה כזאת, והאם בהכרח נהג אנושי יודע להמנע מסכנה יותר טוב ממחשב, על אף שגם נהגים אנושיים שגורמים לתאונות עם הרוגים.
השבוע פורסם סקר  השואל האם רכבים אוטונומיים צריכים לעשות בחירה מוסרית. בסיטואציה ההיפוטתית שהועמדה בפני הנשאלים תואר מצב שבו הרכב בדרכו לעשות תאונה עם קבוצת הולכי רגל. האם עליו

א. לסטות מהקבוצה ולהרוג את אחד מהולכי הרגל.
ב. לפגוע בקבוצת הולכי הרגל ולהרוג אותם כדי להציל את הנהג
ג. לסטות מהדרך באופן שיהרוג את הנהג אך יציל את כל הולכי הרגל.

התשובה המוסרית היא להציל כמה שיותר חיים, אך כשנשאלו האם יקנו רכב שמתוכנת להציל אחרים במקום את הנהג, התשובה הייתה לא מוחץ, והלא הפך לרווח יותר ככל שהוסיפו דמויות היפותיות הקרובות למשיב כמו בן משפחה הנמצא איתו ברכב.

ווינדוס 10 – רק אם אתם רוצים

לפני כשנה מיקרוסופט הציעה את ווינדוס 10 בחינם לכל מי שירצה. וגם למי שלא כל כך ירצה. מיקרוסופט כל הזמן שלחה לאנשים הודעות שהם יכולים לעדכן בחינם, וחלקם לא הצליחו למנוע את ההתקנה – ומערכת ההפעלה עודכנה. לא כולם רוצים ווינדוס 10 בעיקר בבחינת "אם זה עובד אל תיגע", וחשש שיהיו בעיות תאימות לאחור עם תוכנות שלא יעבדו באופן מושלם עם ווינדוס 10.

אישה אחת בסיאטל תבעה את מיקרוסופט על העדכון הכפוי וזכתה בפיצויים בסך 10,000 דולר. מאז הבטיחה מיקרוסופט שתהיה ברורה יותר בעדכונים שלה, ותאפשר לאנשים לדחות לגמרי את ההצעה לשדרג בחינם. כך או כך, בסוף יולי זה כבר לא יהיה חינם.

 

CES מגיעה לישראל

טוב. לא בדיוק. CES היא תערוכת האלקטרוניקה הצרכנית והמחשוב הגדולה בעולם. מתקיימת מדי שנה בינואר בווגאס, ויש תערוכות משניות שלה גם בסין למשל.

בשבוע שעבר 100 נציגים מ-CTA, החברה שמארגנת את התערוכה, כולל המנכ"ל וסגנים שלו, הגיעו לפגוש חברות וסטארטאפים בישראל.

המוצרים שאנחנו אהבנו שהראו באירוע שנערך בתל אביב: Phree – עט סטיילוס שאפשר לכתוב איתו על כל משטח והוא מעביר את המידע למחשב או לסמארטפון. וחברת Beyond Verbal שמזהה את המצב הרפואי של אדם לפי החתימה הקולית שלו. אפשר להגיע לאבחנות רפואיות.

 

 

המלצה בדקה

אהוד על הפרק על תת המקלע עוזי ב"עושים הסטוריה" (שהוא משתתף בו בקטע קצר) ועל עושים הסטוריה כמובן באופן כללי וגם גלימפס אקספרסס – שכל תכליתה לדווח על מיקום בזמן אמת לאנשים אחרים – כדי שידעו איפה אתם נמצאים. זה כמו פיצ'ר שקיים בווייז, אבל זה עושה רק את זה, למי שלא רוצה להעמיס בניווט.

שחר ניסה את HTC Vive ויצא מאוד מרוצה. את הסקירה תוכלו לקרוא ב-WiseBuy.

The post ווינדוס לא תעשה תאונה בסי.אי.אס [052] appeared first on Low Battery.